2017-07-02 20:43:34

Czy dziecko w taksówce musi mieć fotelik

Fotelik dla dziecka w Taksówce

Dostajemy dużo zapytań od klientów czy w taksówce wymagany jest fotelik dla dziecka. W każdym samochodzie który jest wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, dziecko które nie przekroczyło 12 lat albo o wzroście do 150 cm, musi być przewożone się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu atestowanym do przewożenia dzieci. Fotelik albo urządzenie musi być odpowiadać wadze oraz wzrostowi dziecka i być przystosowane do właściwych warunków technicznych.

Tym nie mniej w ustawie o prawie drogowym wymienione między innymi następujące wyłączenia z obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych:
- gdy dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu, oraz nie może w sposób bezpieczny skorzystać z fotelika;
- gdy w pojeździe na tylnej kanapie nie możliwe jest zamontowane trzech fotelików samochodowych, to najstarsze dziecko (nie młodsze niż 3 lata), może podróżować zapięte tylko w pasy bezpieczeństwa;
- gdy dziecko przewożone jest takim pojazdem jak: taksówka, Policja, Straż Graniczna, Straż Miejska oraz pojazdem sanitarnym (karetką).

Z powyższego wynika że w taksówce nie ma obowiązku przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Czy jednak w razie kolizji taxi jest bardziej bezpieczne dla dziecka niż inny samochód osobowy? Oczywiście że nie. Dlatego na życzenie klienta możemy podstawić OptiTaxi z fotelikiem dostosowanym do wieku i wzrostu dziecka. Koszt usługi to zaledwie 10 zł a każdy klient, zarówno ten duży, jak i mały będzie czuł się bezpiecznie.Czytaj także: